poniedziałek, 4 listopada 2013

Decoupage w mojej chacie

Witam na moim blogu ostatnio trochę zapomnianym.
Nadszedł czas na mały decoupage i chętnie przedstawię kilka moich prac wykonanych przy pomocy tej techniki.
Na początek kilka serduszek, które można powiesić w dowolnym miejscu albo można komuś podarować. Serduszka są zdobione dwustronnie przy wykorzystaniu kleju do decoupage i serwetek papierowych o różnych wzorach. Wszystkie prace zabezpieczam lakierem bezbarwnym akrylowym lub nitro. Dzięki temu są trwałe i łatwo można je wyczyścić.
Przedstawiam serduszka o wymiarach 21cmx20cm, 20cmx15cm, 10cmx10cm.


Serduszka wykonane są ze sklejki i w zależności od pomysłowości można je różnie ozdobić. Każda wykonana praca jest inna i nigdy nie ozdabiam jednakowo. Każdy pomysł to dobra zabawa. Często drewniane serduszka pokrywam bejcą wodną w kolorze naturalnego drewna lub fioletu, następnie przy użyciu dowolnego szablonu i masy szpachlowej umieszczam motyw na serduszku. Czekam, aż dokładnie wyschnie później delikatnie wygładzam drobnym papierem ściernym i lakieruję kilka razy lakierem akrylowym lub nitro.

Kolejnym ciekawym pomysłem, który polecam i lubię najbardziej to zastosowanie techniki decoupage łącznie z częściowym bejcowaniem przedmiotu. Tak powstała szkatułka na drobiazgi. Część dolna jest pomalowana bejcą i polakierowana, ale wcześniej przy użyciu szablonu i masy szpachlowej wykonany został wzór. Natomiast część górna pomalowana została jasną farbą akrylową. Później naklejony został motyw kwiatowy wyrwany z serwetki papierowej. Na górnej części wieczka nałożony został preparat do spękań 2- składnikowy i tym sposobem powstała sieć spękać o dużych oczkach. Aby podkreślić spękania wtarłam pędzelkiem cień do powiek w kolorze złotym. Na koniec, aby zabezpieczyć pracę pomalowałam całość lakierem syntetycznym.
A oto fotki.

Motyw nakładania masy szpachlowej za pomocą szablonu pozwala ozdobić dowolny przedmiot. Tym sposobem ozdobiłam kilka różnych przedmiotów. 
A zastosowanie różne jako podkładka pod kubek, świeczkę i jako ozdoba wisząca.
Tak upływa mi dziś wieczór przeglądania prac jakie wykonałam. Czas pokazać światu małe domowe dzieła spod strzechy.
Rękodzieło to sztuka, którą każdy może wykonywać sam a wystrój domu wzbogacony przedmiotami wykonanymi w domowym zaciszu dodaje dużo ciepła i uroku. Obecnie także wiele osób poszukuje takich przedmiotów dla siebie lub na prezenty. Tak czasami siedzę i zastanawiam się czy rękodzieło to sztuka, manualne umiejętności, coś z niczego, kicz, coś niepowtarzalnego, pasja....?
Ważne chyba, aby odróżnić rzemiosło artystyczne od rękodzieła ludowego, bo to drugie może uprawiać każdy.

Pozdrawiam wszystkich sympatyków rękodzieła i rzemiosła i wszystkich, którzy interesują się zdobieniem przedmiotów oraz ich wykonywaniem. Brak komentarzy: